,

Sofa narożna, potocznie nazywana po prostu narożnikiem to świetny przykład na niezwykle funkcjonalny mebel, który sprawdzi się zarówno w małym, jak i przestronnym wnętrzu. Oszałamiająca gama możliwości może nam jednak zawrócić w głowie, jeżeli stoimy właśnie przed decyzją o wyborze konkretnego rozwiązania – poniżej kilka porad jak się w tym wszystkim nie pogubić i wybrać mebel, który służyć nam będzie przez co najmniej kilka lat.

Wymiary pomieszczenia, a wymiary sofy

Choć może to być dla niektórych zaskakujące, pomiary rozpoczynamy od zmierzenia wysokości i szerokości futryny – niektóre narożniki nie są transportowane w częściach i mogą się po prostu nie zmieścić w drzwiach, co mogłoby przysporzyć nam nie lada problemów. Dopiero po wyjaśnieniu tej kwestii można przejść do pomiarów ilości miejsca, jakie możemy przeznaczyć na sofę narożną, biorąc pod uwagę rozmiar stolika kawowego i konieczne odległości zarówno pomiędzy nimi, jak i pomiędzy krańcem stolika i przeciwległą ścianą lub komodą ze sprzętem RTV. Pomiary powinny zostać wykonane możliwie jak najdokładniej, dopiero wówczas możemy zdecydować jakie wymiary może posiadać nasz narożnik.

Rozmiar narożnika, a wymiary pokoju i jego przeznaczenie

Rozmiar narożnika zależy oczywiście w głównej mierze od wymiarów pokoju, nie można jednak pominąć aspektu jego przeznaczenia, który również ma swój znaczący wpływ na wielkość wybranego mebla.

Pytania, na które warto sobie odpowiedzieć: Czy narożnik ma służyć jedynie do wypoczynku? Wtedy najlepszy będzie model kompaktowy z tzw. wyspą, która pozwala na oparcie nóg i komfortowy relaks. A może przyjmujemy dużo gości i potrzebujemy dużo miejsc siedzących? Wówczas, jeżeli oczywiście dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, warto rozważyć narożnik w kształcie litery U, który oprócz tego, że zapewnia dużą ilość miejsc siedzących, to dodatkowo spełnia też funkcję relaksacyjną.

Obicie ma znaczenie

W przypadku obicia wziąć należy pod uwagę przede wszystkim nasz styl życia. W przypadku gdy z narożnika korzystać będą dzieci, a dodatkowo w domu przebywają zwierzęta, najlepszym rozwiązaniem jest wybór tkaniny obiciowej z przewagą poliestru, która jest najbardziej odporna na zabrudzenia oraz daje możliwość łatwego utrzymania narożnika w czystości. Popularna skóra jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o łatwość czyszczenia zabrudzeń, z kolei niekoniecznie sprawdza się w przypadku kotów, które niestety często uszkadzają tego typu pokrycia. Alternatywą jest oczywiście ekoskóra, jednak trzeba pamiętać o tym, że może ona nieprzyjemnie przyklejać się do ciała oraz łuszczyć się wskutek częstego używania i po czasie wyglądać niezbyt estetycznie.

Aranżacja wnętrza, a narożnik

Narożnik to w większości przypadków najważniejszy i największy mebel w całym salonie ma on więc ogromny wpływ na aranżację całego wnętrza. Dobrym pomysłem może być wiec wybranie narożnika w mocnym kolorze, który nada wnętrzu charakteru lub zdecydowanie się na rozwiązanie bardziej stonowane, przez co inne elementy wystroju salonu będą miały szansę być bardziej zauważalne. Wszystko zależy tutaj od tego, w jakim stylu chcemy utrzymać salon oraz czy dopiero będziemy go urządzać, czy może narożnik jest tylko dodatkiem do już istniejącego wystroju, wówczas możliwości jego wyboru są oczywiście znacznie ograniczone.

Wybierając narożnik do salonu, kierować się wiec należy wieloma względami, jednak najważniejsze pozostają zawsze nasze osobiste preferencje oraz warunki panujące w domu czy mieszkaniu. Pamiętajmy, że narożnik to mebel, na którym z pewnością spędzimy wiele czasu, warto więc, żeby jego zakup był jak najbardziej przemyślany.

Narożniki do salonu There are 7 products.

Showing 1 - 7 of 7 items

Roślinne printy to prawdziwy modowy hit. Znajdziemy je nie tylko na ubraniach, torebkach i butach, ale również na obiciach kanap i foteli, zasłonach, poduszkach, porcelanie i innych elementach wystroju wnętrz. Kwiatowe desenie ożywią wnętrze, dodadzą mu ciepła i rozświetlą szare jesienne i zimowe dni. Podpowiadamy jak sprawić, by letnie kwiaty gościły w Twoim domu przez cały rok.
Ukwiecone meble.
Oczywiście możesz kupić nową kanapę czy fotel ozdobioną pięknym roślinnym wzorem, ale przytulny i romantyczny nastrój w salonie wyczarujesz również, sięgając po kolorowe poduszki z różanym czy piwoniowym wzorem, lub piękną narzutę na kanapę z wyrazistym sprintem czerwonych maków.
Z łatwością odmienisz także starą szafkę czy komodę. Wystarczy nakleić na smutny mebel tapetę w polne kwiaty lub soczysto zielone liście. Ten prosty zabieg całkowicie odmieni wnętrze.
W sypialni postaw na kolorowe kwiatowe poduszki i jasną zieloną, żółtą lub delikatnie różową pościel. Dzięki temu będziesz codziennie zasypiać i budzić się w dobrym nastroju. Całości dopełnią jasne zasłony z delikatnym nadrukiem w stokrotki, margaretki czy kwiaty lawendy.
Las na ścianie, kwietna łąka na podłodze.
Jeśli chcesz, aby meble pozostały monochromatyczne postaw na jeden silny dekoracyjny akcent we wnętrzu. Może nim być fototapeta. Specjalną laminowaną samoprzylepną tapetę z pięknymi dużymi kwiatami, kwitnącymi krzewami lub zielonymi drzewami kupisz w Internecie, lub sklepie budowlanym. W zależności od wielkości ceny takich fototapet zaczynają się już od 100 złotych. Jeszcze tańszym rozwiązaniem są naklejki naścienne. Możesz je przykleić nie tylko na ścianę, ale również na drzwi czy lustro. Kup wzory, które Ci się podobają i samodzielnie stwórz unikalną kompozycję w swojej sypialni lub salonie.
Świetnym pomysłem na jeden wyraźny ożywiający wnętrze akcent jest również położenie na podłodze kolorowego kwietnego dywanu lub chodnika.
Drobne ozdoby możesz zrobić sama. To świetny sposób na spędzenie czasu w długie jesienne wieczory. Możesz ozdobić techniką decupage pudełka na drobiazgi, ramki na zdjęcia, wazoniki czy abażury lamp. W każdym domu przyda się trochę kolorów i słońca, kiedy za oknem słota i deszcz.