Woda nie zawsze jest życiodajna

Drewniane meble nie lubią zbyt dużego kontaktu z wodą. Jeżeli rozleje Ci się szklanka wody – natychmiast wytrzyj mebel do sucha. Użyj do tego ręczników papierowych lub miękkiej ściereczki. Dlaczego to takie ważne? Drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to, że absorbuje wilgoć. Jeżeli zostawisz na dłużej warstwę wody na blacie drewnianego stołu, może dojść do jego spęcznienia. Tworzą się wtedy wybrzuszenia o nierównym kształcie, które mogą doszczętnie zniszczyć estetykę Twojego mebla. Z tego samego powodu musisz dbać o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza.

Używaj podkładek

Postawienie gorącego kubka na drewnianym blacie może się skończyć bardzo źle. Powstaną wówczas plamy oraz ślady, których usunięcie jest prawie niemożliwe. Drewno ma delikatną strukturę, dlatego podczas pisania długopisem po kartce, również zabezpiecz blat przed bezpośrednim kontaktem. Przy mocnym dociskaniu długopisu do kartki, może dojść do zarysowania powierzchni stołu czy szafki.

Walcz z brudem i kurzem

Przebywanie w zakurzonym pomieszczeniu nie należy do najprzyjemniejszych. Ma to również zły wpływ na Twoje drewniane meble. Cząsteczki kurzu mogą przedostawać się w pory drewna oraz rysy. Omiataj je specjalną szczotką antystatyczną lub przecieraj suchą i miękką ściereczką. Jeżeli jednak zdarzy Ci się dopuścić do silniejszego zabrudzenia powierzchni, użyj mleczka do czyszczenia, przeznaczonego do drewna.

Odpowiednie narzędzia

Podstawową zasadą, którą musisz kierować się przy czyszczeniu mebli drewnianych, to stosowanie środka, który jest przeznaczony do konkretnego celu. Używając preparatów do czyszczenia drewna, które mają jednocześnie czyścić i konserwować meble, możesz im jeszcze bardziej zaszkodzić. Dobierz środek czyszczący oraz konserwujący do mebla – aby to zrobić, musisz zweryfikować, czy są one:

• olejowane,
• lakierowane,
• woskowane,
• malowane.

Każdy z tych wariantów ma inną specyfikację. Meble olejowane cechują się najbardziej naturalnym wyglądem. Natomiast te lakierowane są łatwe w czyszczeniu.

Jak czyścić drewniane meble?

Zastanawiasz się jak czyścić drewniane meble? Zacznij od dobrania odpowiedniego preparatu. Gdy już wiesz, co będzie odpowiednie dla Twojego mebla, możesz przystąpić do czyszczenia. Jak to zrobić? Bardzo ważne jest, aby nie nanosić środka czyszczącego bezpośrednio na drewnianą powierzchnię. Nasącz nim ściereczkę i tym przecieraj. Do czyszczenia używaj dwóch ściereczek – jednej do usuwania brudu i drugiej do nanoszenia preparatu do czyszczenia drewna. Meble zawsze przecieraj z kierunkiem usłojenia. Po oczyszczeniu nałóż na powierzchnię środek pielęgnujący. Po kilku minutach czystą ściereczką wypoleruj drewno.

Teraz już wiesz, jak czyścić drewniane meble. Są one niezwykle piękne i nadają wyrazu każdemu wnętrzu. Niestety wymagają też specjalnego traktowania. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu i konserwowaniu mebli, aby nie dopuścić do ich przedwczesnego zniszczenia.